Akademie věd ČR - Akademie věd ČR

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


logo-1918-2018.png

 
Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.
Národní 1009/3
110 00 Praha 1

+420 221 403 111
 
IČ: 60457856

DIČ: CZ60457856

 

ID datové schránky:

6vtfr9w

 

Důležité odkazy

gs_logo_w256.jpg23_6_11_Letni_skola_pamatnik_Vitkov_foto_skys_x26x_resize.jpgMazanek_logo.pnglvicek.png

 

Ministr financí a předsedkyně Akademie věd navštívili laserové centrum ELI

Unikátní laserové centrum ELI Beamlines mělo v pondělí 28. srpna 2017 vzácnou návštěvu: prohlédli si ho ministr financí Ivan Pilný a předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. Toto centrum vědcům i firmám nabídne množství aplikací od lékařských přes biologické a biochemické až po vývoj nových léků a nových materiálů.

 
„Je úžasné, že vědci dokázali takto složitou infrastrukturu připravit a dotáhnout do konce,“ ocenila největší výzkumný projekt v dějinách ČR předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Na návštěvě ELI Beamlines nechyběli ani zástupci Akademické rady: fyzik Jan Řídký, filozof Pavel Baran, mikrobiolog Martin Bilej a matematik Pavel Krejčí. Z politické scény do Dolních Břežan, kde by laserové centrum mělo v příštím roce fungovat již v plném provozu, dorazil kromě ministra Pilného také náměstek ministra školství Petr Pavlík a náměstek vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Arnošt Marks.
 
Rozsáhlým areálem všechny provázel ředitel Fyzikálního ústavu Michael Prouza a manažer centra ELI Beamlines Roman Hvězda. Hosté měli příležitost projít si laserové i experimentální haly, vyzkoušet si  virtuální realitu a prohlédnout si komponenty laserového systému L3 připraveného k instalaci. „Považuji za rozumné investovat peníze do projektů s budoucností,“ uvedl ministr Pilný, který s akademiky diskutoval o možnostech dalšího financování vědy a výzkumu.
 
ELI Beamlines v Dolních Břežanech je součástí světové sítě výzkumných pracovišť využívajících vysoko výkonné lasery (petawatty) s ultrakrátkými délkami pulsů (desítky femtosekund). Vědcům i firmám nabídne množství aplikací od lékařských přes biologické a biochemické až po vývoj nových léků a nových materiálů.
 
Připravil: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Středisko společných činností AV ČR a Zdislava Lojdová, ELI Beamlines
 
 
 

 

30. 8. 2017